TÜV – Krótka historia

Bezpieczeństwo jest kluczowe. Po wybuchu kotła parowego Mannheim w 1865 r. grupa inżynierów doszła do wniosku, że konieczne jest sprawdzenie wszystkich kotłów i innych elementów instalacji. W ten sposób powstało stowarzyszenie o nazwie Dampfkessel Überwachungsverein (DÜV), które w tamtym czasie zajmowało się kontrolą jakości instalacji. Chociaż powstały inne podobne formacje, największe znaczenie zyskała DÜV.

Z czasem weryfikację zaczęły poddawać również pojazdy samochodowe. W latach 30., a dokładniej w 1938, DÜV został przemianowany na TÜV lub Technischer Überwachungsverein. TÜV Rheinland to obecnie jedna z najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za jakość produktów. W szeregach organizacji pracuje wielu ekspertów z różnych dziedzin. Testują produkty z branży energetycznej, spożywczej, motoryzacyjnej, a nawet medycznej.

Czym jest certyfikat TÜV ?

Certyfikat TÜV jest potwierdzeniem, że konkretna firma przeszła testy jakości i bezpieczeństwa oraz spełnia wymagane normy dotyczące produktu. Nie jest to jednak jedyny obszar kontroli i badań organizacji. System sterowania może być również systemem zarządzania.
Firmy z pozytywnym wynikiem recenzji mogą umieszczać logo TÜV Rheinland CERTIFIED na swoich artykułach i wykorzystywać je w swoich kampaniach reklamowych. Ponadto w bazie danych Certipedia pojawiają się informacje o certyfikowanych produktach, czyli zestawienie towarów z tym certyfikatem.
Walidacja produktu poprzedzona jest dostarczeniem i sprawdzeniem wszystkich wymaganych dokumentów. Różnią się one w zależności od branży, w której działa firma. Sam proces kontroli jest dokładny, podzielony na kilka etapów, a produkty muszą spełniać normy krajowe i międzynarodowe. W Polsce, szczególnie w Zabrzu.

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami !