Na postawione w tytule pytanie czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe można odpowiedzieć krótko, zdecydowanie i jednym słowem. Chcemy jednak rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiemy szczegółowo, czy podczerwień jest szkodliwa. Mamy nadzieję, że po lekturze każdy poczuję pełnię bezpieczeństwa podczas wyboru naszych rozwiązań grzewczych.

Czy podczerwień jest szkodliwa i dlaczego nie?

Podczerwień kojarzy się nam z różnymi urządzeniami elektronicznymi, a pojęcie to budzi obawy w kontekście grzewczym. Jednak w przypadku ogrzewania podłogowego lub sufitowego foliami Dream Heat mowa o długich falach podczerwieni, które działają niskotemperaturowo na większej powierzchni i jest to całkowicie bezpieczne ciepło, korzystnie wpływające na zdrowie. Jeśli zatem ktoś zastanawia się, czy podczerwień jest szkodliwa, może być spokojny. Promieniowanie o długiej fali podgrzewa swoje otoczenie, a następnie ciepło przechodzi na meble, panele, ściany czy sufit, by z nich emitować ciepło do pomieszczenia.

Technologia ogrzewania podczerwienią naśladuje zjawisko obserwowane każdego dnia w naturze – ogrzewania Ziemi przez Słońce. Promienie podczerwone nie są szkodliwe i nie można ich w żaden sposób porównać do promieni UV czy promieni X. Technologię ogrzewania foliami grzewczymi można zaliczyć do dziesiątek bezpiecznych zastosowań promieniowania podczerwonego, które od wielu lat stosuje się w branży wellness, medycynie czy budownictwie.

Można sterować systemem i wpływać na zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie oraz dzielić to np. na strefy dzień/noc lub ustawić inne, odpowiednie dla siebie strefy czasowe w każdym pomieszczeniu oddzielnie. W przypadku, gdy jeden domownik powinien spać w odpowiedniej temperaturze, to może to w łatwy sposób ustawić i dostosować temperaturę w sypialni do swoich wymagań zdrowotnych. Przy ogrzewaniu podczerwienią z pewnością nikt nie będzie ciężko oddychał przez wysuszone powietrze od ustawionego na maksymalną temperaturę kaloryfera.

Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie

Warto przy okazji poruszyć inną kwestią, czyli ogrzewanie podczerwienią a zdrowie. Podczerwień nie powoduje cyrkulacji powietrza i nie unosi w związku z tym drobinek kurzu w pomieszczeniu. Jest to zatem najlepsze ogrzewanie dla osób z problemami alergicznymi. Badania oraz opinie naszych użytkowników potwierdzają, że ogrzewanie foliami Dream Heat pozwala pozbyć się groźnego problemu dla alergików i astmatyków. Pleśń na ścianach i grzyb często powstają wskutek niedogrzania, a ogrzewanie podczerwienią działa praktycznie na całej powierzchni pomieszczenia. Ciepło z podczerwieni wnika w ściany, a sucha ściana staje się lepszym izolatorem.

Wciąż ktoś pyta siebie, czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe? Szczerze w to wątpimy, ale przedstawimy jeszcze więcej argumentów za tym, że tak nie jest. System grzewczy Dream Heat to też doskonała metoda na ogrzewanie np. pokoju dziecięcego. Nie może bowiem dojść tam do przegrzania ze względu na brak gorących grzejników. Jest jedynie ciepła podłoga, której temperaturę można regulować w zależności od wymagań (dzień/noc/przeziębienie/alergia). Dziecko unika pyłków alergizujących, które powstają wskutek tradycyjnego ogrzewania.

Podsumowując, ogrzewanie podłogowe na podczerwień za pomocą folii grzewczej może przyczynić się do stworzenia zdrowych warunków i odpowiedniej temperatury w domu, a co za tym idzie jest zdrowe i bezpieczne. Podczerwień jest wykorzystywana codziennie w medycynie: podgrzewanie noworodków w inkubatorach, zabiegi pomagające w reumatyzmie i schorzeniach mięśniowo-stawowych. Ogrzewanie foliami na podczerwień Dream Heat jest bezpieczne i wpływa korzystnie na nasze zdrowie.