Zasadą działania folii Dream Heat jest ogrzewanie podczerwienią. Podczerwień ogrzewa powierzchnie bezpośrednio przylegające do folii, a następnie oddają one ciepło do otoczenia. Cały ten proces zmniejsza czas nagrzewania oraz zużycie energii w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem przez co jest o wiele tańszym rozwiązaniem w późniejszej eksploatacji.

Kierując się zasadą krążenia powietrza wiemy, że ciepło unosi się do góry pomieszczenia. Powietrze cieplejsze ma mniejszą gęstość, a powietrze chłodniejsze – większą. Gaz o mniejszej gęstości zawsze idzie ku górze, a gaz o mniejszej w dół. Podczas tradycyjnego ogrzewania, ciepło unosi się ku sufitowi i w ten sposób przestrzeń wyższa jest bardziej nagrzana niż dolna. Przez ten proces odczuwamy dyskomfort, gdyż stopy marzną, a głowa wydaje się być gorąca. Dodatkowo cyrkulacja powietrza powoduje wzbijanie się kurzu, bakterii oraz pyłków. Następnie ogrzane powietrze znajdujące się pod sufitem ulega stopniowemu ochłodzeniu podążając wzdłuż przeciwległej ściany, by przepłynąć na wysokość podłogi jako schłodzone powietrze. Kolejnym krokiem tego procesu jest kierowanie się tej schłodzonej masy powietrza z powrotem w kierunku kaloryfera, aby zostać ogrzane i rozpocząć proces cyrkulacji od początku. Podczas ogrzewania pomieszczeń w tradycyjny sposób tylko mała część zaangażowanej energii dociera do osób przebywających w nim w postaci pożądanego ciepła, co sprawia, że ten sposób ogrzewania jest mało efektywny.

W przypadku tradycyjnych grzejników konwekcyjnych podgrzewane zostaje tylko powietrze. Jednak przy zastosowaniu innowacyjnej folii Dream Heat zauważymy, że cała emitowana przez nią energia wchłaniana jest bez strat przez powierzchnię pod którą jest umieszczona i bezpośrednio ją ogrzewając. Przy okazji pośrednio ogrzewa osoby oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu zapewniając pożądany komfort termiczny. Dzięki temu temperatura odczuwana w pomieszczeniu jest o około 2 – 3 O C wyższa niż jest w rzeczywistości, co przyczynia się do oszczędzenia energii. Dodatkowo fale ciepła emitowane przez folię grzewczą Dream Heat osuszają ściany, co prowadzi do poprawienia ich właściwości izolacyjnych (sucha ściana izoluje lepiej niż ściana wilgotna) równocześnie zapobiegając rozwojowi pleśni i grzyba na ścianach.