Ogrzewanie domu podczerwienią i koszty

Jeśli dobro planety leży Ci na sercu, a kwestia ekologii nie jest Ci obca, na pewno zainteresuje cię nowoczesny i ekonomiczny sposób ogrzewania domu podczerwienią oraz koszty takiego rozwiązania. Jest to całkiem nowe, przełomowe rozwiązanie, polegające na zupełnie innej technologii niż stosowane powszechnie ogrzewanie konwekcyjne.

Podczerwień to energia, która przemieszcza się za pomocą fal elektromagnetycznych, ulegających odbiciu, skupieniu lub pochłonięciu. Na skutek pochłonięcia fali podczerwonej energia przekształca się w ciepło. Najbardziej znanym i największym promiennikiem podczerwieni jest słońce, którego promienie odczuwamy na ciele jako przyjemne ciepło. W podobny sposób promieniowanie podczerwone daje się wykorzystać do ogrzewania domu.

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień – koszty i oszczędności
Technologia ogrzewania domu podczerwienią cieszy się coraz większą popularnością jako alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Jakie konkretnie są jej zalety?

Oszczędność czasu i energii

Podstawową różnicą między tymi dwoma sposobami uzyskiwania ciepła jest brak spalania paliwa stałego w wypadku paneli na podczerwień. Niesie to za sobą takie korzyści, jak:

  • przyjazność dla środowiska – promienniki podczerwieni nie zużywają paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz czy ropa, które spala się w tradycyjnym piecu,
  • krótszy czas ogrzewania domu – ciepło wytwarza się nie w piecu, tylko w momencie pochłonięcia fali podczerwonej przez obiekty, pokonuje zatem krótszą drogę,
  • równomierne ogrzewanie – temperatura w całym pomieszczeniu jest taka sama, a nie wyższa przy grzejniku, jak w wypadku tradycyjnych rozwiązań.

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą promienników podczerwieni generuje też mniejsze straty ciepła niż tradycyjne. Podczas grzania wody w piecu tracimy nawet do 20% ciepła, natomiast w czasie transportu gorącej wody do grzejników nawet do 50% w zależności od systemu rur i ich izolacji. Nieodłącznym elementem dobrze ogrzewanego domu jest również właściwy dobór materiałów ocieplających elewację. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod, straty ciepła są jeszcze mniejsze.

Pozytywny wpływ na samopoczucie

Na pewno słyszałeś, że ogrzewanie domu na podczerwień jest zdrowe. Na czym jednak polega jego pozytywne oddziaływanie na człowieka? Oprócz braku emisji niezdrowych spalin, samo działanie instalacji grzewczej ma na nas korzystny wpływ. Dzięki promiennikom podczerwieni:

  • powietrze w domu ulega ujemnej jonizacji, co pozytywnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach,
  • ogranicza się ruch powietrza, co minimalizuje ilość krążącego po domu kurzu,
  • ściany budynku pozostają suche i ciepłe, co zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

Ogrzewanie domu podczerwienią na pewno może podnieść jakość życia osobom cierpiącym na alergie lub częste infekcje górnych dróg oddechowych.

Modny i estetyczny wygląd wnętrza

Jedną z dodatkowych zalet promienników podczerwieni jest możliwość zaaranżowania wnętrza w estetyczny, nowoczesny sposób. Panele grzewcze mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również stanowić element wystroju. Znaczenie ma też oszczędność miejsca, szczególnie w małych pomieszczeniach, w których trzeba było wygospodarować miejsce na kaloryfer. W przeciwieństwie do tradycyjnego grzejnika, promienniki podczerwieni można zainstalować na podłodze, ścianach albo suficie w zależności od własnych preferencji.

Koszty ogrzewania na podczerwień

Ile to kosztuje? Na pewno zastanawiasz się nad kosztami ogrzewania na podczerwień i czy taka inwestycja na pewno się opłaca. Chociaż początkowy koszt samej instalacji paneli grzewczych może wydawać się wysoki, warto pamiętać, że:

  • panele grzewcze są praktycznie bezawaryjne i nie wymagają konserwacji, dzięki czemu koszty ich eksploatacji są niskie,
  • promienniki podczerwieni cechuje długa żywotność, na co wskazuje 30-letni okres gwarancji,
  • straty ciepła są niewielkie, dzięki czemu ogrzewanie domu podczerwienią wymaga mniejszych nakładów energii niż tradycyjne,
  • odczuwalna temperatura w ogrzewanym promieniowaniem podczerwonym pomieszczeniu jest około 2 stopni wyższa niż faktyczna, więc potrzebna jest mniejsza ilość energii, by odpowiednio ogrzać dom.

Dobrze dobrana instalacja to taka, której moc nie jest za wysoka ani za niska. Zbyt duża moc instalacji grzewczej powoduje zwiększenie kosztów energii elektrycznej, potrzebnej do jej zasilenia. Jednak niewystarczająca moc paneli również wiąże się z podwyższeniem kosztów ogrzewania podczerwienią, ponieważ za mała instalacja jest niewydolna i działa non stop. Prawidłowo działające panele na podczerwień nie powinny zwiększać dotychczasowych kosztów zużycia energii elektrycznej.