Ogrzewanie gazowe czy elektryczne? Radzimy co wybrać

Pytanie, czy wybrać ogrzewanie gazowe czy elektryczne, zadaje sobie coraz więcej osób. Rosnące podwyżki cen gazu ziemnego o 55%, energii elektrycznej o 27%, a także wzrosty cen pelletu, drewna i węgla, które stały się faktem już z końcem minionego roku, oznaczają dla większości znacząco wyższe wydatki na ogrzewanie, a te w Polsce pozostają ważnym elementem budżetu każdego gospodarstwa domowego. W 2022 r. wszyscy zapłacimy więcej, bez względu na to, czy posiadamy ogrzewanie gazowe czy elektryczne albo czy ogrzewamy dom ekogroszkiem czy pelletem. Jedynymi wygranymi tych podwyżek będą właściciele nowych i docieplonych domów, których utrzymanie będzie teraz realnie tańsze niż słabo izolowanych budynków. Stanie się tak, ponieważ wzrost cen, jak wspomniano, dotyczy wszystkich paliw opałowych, zaś termomodernizacja, poza względami ekologicznymi, oznacza mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a tym samym niższe koszty ogrzewania.

Porównanie kosztów ogrzewania 2021-2022

W podjęciu decyzji dotyczącej tego, co jest lepsze – ogrzewanie gazowe czy elektryczne – pomocne może okazać się porównanie kosztów. Obliczenia, których dotyczy artykuł, dotyczą domu o powierzchni do ogrzania 140 m² wybudowanego zgodnie ze standardem WT2021 o całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło 11677 kWh/rok, zamieszkałego przez 4-osobową rodzinę, której każdy członek zużywa dziennie 50 l ciepłej wody użytkowej. Dla porównania, wyliczenia przeprowadzono także dla nieco starszego budynku o porównywalnej powierzchni, wybudowanego lub zmodernizowanego do standardu WT2014, którego zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe i wynosi 19657 kWh/rok.

Zakładając, że tegoroczna zima będzie porównywalna pod względem temperatur do ubiegłorocznej, to z wyliczeń wynika, że podwyżki najmocniej odczują właściciele domów ogrzewanych za pomocą kondensacyjnego kotła gazowego. Jeżeli jesteśmy właścicielami nowego domu, to nasz rachunek za ogrzewanie gazem w tym sezonie grzewczym wyniesie ok. 4 188,36 zł brutto, podczas gdy w ubiegłym roku zapłaciliśmy ok. 2 786,45 zł brutto. Jeżeli nasz dom jest nieco starszy, a co za tym idzie słabiej izolowany, podwyżkę odczujemy jeszcze dotkliwiej ponieważ rachunek wyniesie już ok. 6 675,93 zł brutto, co w porównywaniu z ubiegłorocznym w wysokości ok. 4 316,00 zł brutto oznacza wzrost o 35,35%

Prognozy na 2022 r., czyli w jakie źródło ciepło zainwestować, gazowe czy elektryczne?

Z analiz dostępnych na rynku wynika, ze w 2021 r. w Polsce powstało około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań. To najwięcej od ponad 40 lat. Wszyscy ci, którzy jeszcze nie zdecydowali, w jakie źródło ciepła zainwestować – ogrzewanie prądem czy gazem, stoją obecnie przed trudnym wyborem. Ten sam dylemat dotyczy osób zamierzających wymienić stary piec na nowe źródło ciepła. Wiadomo, że rezultatem podwyżek cen gazu może być mniejsza liczba wniosków o dotację w programie Czyste Powietrze, w szczególności wśród tych wnioskodawców, którzy planowali wymianę starego „kopciucha” na inne źródło ciepła. Jaka jest obecnie rozsądna alternatywa dla kotłów na paliwa stałe?

Po podwyżkach gazu instalowanie folii grzewczych Dream Heat, jako źródeł ogrzewania w budynkach jednorodzinnych staje się zasadne i opłacalne. W obecnej sytuacji, spowodowanej tak znacznymi podwyżkami cen gazu, należy się spodziewać, że budujący będą skłonni spełnić restrykcyjne wymagania stawiane przez NFOŚIGW dotyczące stanu technicznego budynku, aby zakupić z dotacją alternatywne źródła ogrzewania, których eksploatacja pozwoli w przyszłości zaoszczędzić na rachunkach za prąd.