Pierwszy wkradający się przez uchylone okno powiew zimnego, jesiennego powietrza przypomina o konieczności ogrzania naszych czterech kątów. Współcześnie wiele mówi się o różnych sposobach dbania o komfort termiczny w mieszkaniach i domach, zwłaszcza o alternatywach dla np. ogrzewania gazowego. Warto zatem postawić na ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panelami, które nie dość, że jest odczuwalnie ekonomiczniejszym rozwiązaniem, to jeszcze idącym w parze z wieloma udogodnieniami.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe – czym jest i jak działa?

Ciepło bijące od podłóg kojarzy się z luksusem oraz wysokim standardem mieszkania. Trzeba jednak nadmienić, że współczesne rozwiązania dotyczące zwiększania temperatury w pomieszczeniu są dostępne dla każdego i nawet osoby o mniejszym budżecie mogą sobie na nie pozwolić. Jak jednak działa ogrzewanie elektryczne podłogowe? Ta nowoczesna forma ogrzewania budynków polega na rozprowadzaniu ciepła za pośrednictwem mat grzewczych, które znajdują się pod panelami podłogowymi. Maty grzewcze wykonywane są z płaskich taśm z metalu amorficznego, aktywnego elementu grzewczego, pokrytych dwiema warstwami polietylenowej izolacji elektrycznej.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele – zalety

Jednym z głównych atutów tego rodzaju ogrzewania jest efektywność i ekonomiczność. Maty grzewcze działają na zasadzie promieniowania, co oznacza, że ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całym pomieszczeniu. W ten sposób nie dochodzi do strat energetycznych, co sprzyja oszczędnościom – zarówno tym energetycznym, jak i finansowym.

Brak konieczności układania rur i kaloryferów pozwala na większą swobodę aranżacji przestrzeni. Ten ostatni argument przemawia zwłaszcza do entuzjastów nowoczesnych trendów w dekoratorstwie i wykorzystania całego metrażu. Wystające ze ściany grzejniki potrafią nie tylko skutecznie ująć estetyce pomieszczenia, ale wręcz uniemożliwić usytuowanie mebli w zgodzie z założonym planem. Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele to opcja, dzięki której takie dylematy przestają nas interesować, co więcej – z powodzeniem wykorzystujemy każdy metr kwadratowy pokoju.

Grzejniki kojarzą się również z głośną pracą. Być może w ciągu dnia nie jest to uporczywe, jednak kiedy gasną światła, to oczekujemy komfortu oraz ciszy, aby zasnąć. Nieustanne syczenie dobiegające z kaloryfera może być irytujące. Dla miłośników absolutnej nocnej ciszy zaletą nie do przeceniania będzie bezgłośna praca mat podpodłogowych. W parze z ciszą idzie także bezpieczeństwo. Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panelami nie generuje ryzyka poparzenia się, jak to ma miejsce w przypadku grzejników. Dzieci i zwierzęta domowe mogą bezpiecznie bawić się na ogrzewanej podłodze, bez obawy o swoje zdrowie i komfort.

Koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego pod panele są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak powierzchnia pomieszczenia, wysokość cen energii elektrycznej, czy rodzaj paneli podłogowych. Niemniej jest to rozwiązanie tańsze niż tradycyjne ogrzewanie gazowe. Korzystając z mat podpodłogowych, odczuwalnie zmniejszamy swoje miesięczne wydatki na ogrzewanie, co w obliczu nieustannie rosnących cen za gaz ma znaczenie wręcz kluczowe.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe – instalacja

Instalacja ogrzewania podłogowego elektrycznego pod panelami jest stosunkowo prosta. Wymaga ona jedynie przygotowania odpowiedniego podłoża pod panele oraz podłączenia mat grzewczych do prądu. Mimo że koszty związane z instalacją tego rodzaju ogrzewania mogą okazać się stosunkowo wysokie, to jednak w dłuższej perspektywie rozwiązanie pozwala na oszczędność energii i pieniędzy.

Inwestycja przekłada się na oszczędność podobnie co montaż paneli fotowoltaicznych. Na początku kojarzy się z jednorazowym wydatkiem, jednak zwrot z zakupu pojawia się naprawdę szybko. A jeśli całym przedsięwzięciem zajmuje się profesjonalna firma Dream Heat, to montaż przebiega sprawnie, błyskawicznie i bez najmniejszych kłopotów. Potem pozostaje już jedynie cieszyć się z niskich opłat za ogrzewanie oraz z komfortu wynikającego z użytkowania nowoczesnej technologii.