Jakie promienniki ciepła wybrać do domu?

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie w domu to rzecz niezbędna. Powinno być oszczędne i wydajne, tak, żeby temperatura w pomieszczeniach była optymalna, a koszty ogrzewania niewysokie. Zatem jakie promienniki ciepła najlepiej zastosować w domu?

Elektryczne promienniki podczerwieni – nowoczesna i energooszczędna alternatywa

Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się ogrzewanie domu za pomocą elektrycznych promienników ciepła. Panele grzewcze zasilane prądem są energooszczędne i wydajne, a przy okazji bardziej ekologiczne niż tradycyjne ogrzewanie z wykorzystaniem paliw kopalnych.

Elektryczny promiennik podczerwieni to urządzenie przetwarzające energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Fale podczerwone są niewidoczne dla ludzkiego oka – odczuwamy je jako ciepło, które wytwarza się na skutek pochłonięcia fali przez nasze ciało. W ten sposób można łatwo i skutecznie ogrzać pomieszczenia w domu do komfortowej dla nas temperatury.

Ekologiczne ciepło w domu

Ważną zaletą elektrycznych promienników ciepła jest ich przyjazność dla środowiska. Zasilane prądem panele grzewcze to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania. Dzięki nim ograniczysz:

  • emisję spalin – ogrzewanie podczerwienią nie wymaga spalania węgla, ropy, gazu i innych paliw kopalnych,
  • produkcję śmieci – panele grzewcze są praktycznie bezawaryjne i zdatne do użytkowania przez 30 lat i dłużej,
  • straty ciepła – elektryczne promienniki podczerwieni generują mniejsze straty ciepła, co pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń.

Dzięki promiennikom podczerwieni pomieszczenia są ogrzewane równomiernie. Tradycyjne grzejniki podgrzewają powietrze, natomiast promieniowanie podczerwone generuje ciepło dopiero w momencie pochłonięcia fali przez obiekty. Korzystając z elektrycznych promienników ciepła, nie inwestujesz w podgrzewanie powietrza pod sufitem, ale zapewniasz sobie stałą, komfortową temperaturę.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że odczuwalna temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych elektrycznymi promiennikami podczerwieni jest około 2 stopni wyższa niż rzeczywista. Ma to korzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, ale również na środowisko, ponieważ do ogrzania domu potrzeba znacznie mniej energii.

Rozwiązanie bezpieczne dla alergików

Osoby cierpiące na alergie lub częste infekcje dróg oddechowych często skarżą się na zbyt suche powietrze. Są też wrażliwe na unoszący się w powietrzu kurz. Zmiana ogrzewania na elektryczne promienniki ciepła może znacząco poprawić ich samopoczucie. Promieniowanie podczerwone oddziałuje bezpośrednio na obiekty, a nie na powietrze, więc go nie przesusza. Stała temperatura minimalizuje ruch powietrza i krążenie kurzu i pyłów.

Ogrzewanie promiennikami podczerwieni ma też pozytywny wpływ na sam budynek. W ogrzewanych pomieszczeniach ściany są suche i ciepłe. Zapobiega to powstawaniu grzybów i pleśni oraz namnażaniu się bakterii niebezpiecznych dla zdrowia. Trzeba również pamiętać, że promienie podczerwone wnikają w strukturę ścian, dzięki czemu oddziałują nie tylko na zewnętrzną warstwę, ale i wnętrze przegród pionowych, podłogi i sufitu.

Niższe koszty ogrzewania

Energooszczędność elektrycznych promienników ciepła ma znaczenie nie tylko dla planety, ale również dla naszego portfela. Ogrzewanie podczerwienią ogranicza straty ciepła nawet o 50%, jest więc dużo bardziej wydajne niż tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne. Prawidłowo dobrana instalacja pozwoli ogrzać pomieszczenia w domu do komfortowej temperatury, nie zwiększając rachunków za energię elektryczną.