W dzisiejszych czasach średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc jest kluczową wartością. Zwłaszcza w kontekście osób korzystających z instalacji grzewczej zasilanej właśnie energią elektryczną. Taka tendencja staje się niezwykle popularna – chociażby przez wzgląd na zwiększającą się świadomość o konieczności sięgania po rozwiązania proekologiczne. Nie da się jednak zaprzeczyć, że zmiana systemu ogrzewania na wariant zasilany prądem kojarzy się z obawą o miesięczne zużycie prądu w mieszkaniu.

Każdy z nas zastanawia się, jak najefektywniej ogrzać mieszkanie przy jednoczesnym dbaniu o swoje miesięczne wydatki. Skupimy się dzisiaj na kilku przykładach i danych dostarczonych przez naszych klientów. Warto podkreślić, że dane pochodzą od mieszkańców ocieplonych budynków wyposażonych w nowe okna i bez mostków termicznych.

Miesięczne zużycie prądu w domach jednorodzinnych

Pierwszy przytoczony przez nas przykład dotyczy domu o powierzchni 80 m2. Budynek położony w województwie podlaskim od września do grudnia 2022 zużył 1.9 kW. Przekłada się to na średnią miesięczną wartość (w okresie grzewczym) na poziomie 477 kW. Klient jest zadowolony z poziomu zużycia i kosztów miesięcznych na poziomie 286 zł* liczonych podczas miesięcy wymagających grzania.

Należy wziąć tu pod uwagę fakt, iż był to pierwszy sezon grzewczy i dom wymagał zwiększonego natężenia prac instalacji, aby podnieść komfort termiczny. Powodem jest duża pojemność cieplna ścian w budynku, która przekłada się na konieczność odpowiedniego ogrzania domu w trakcie pierwszego sezonu grzewczego.

Kolejnym przykładem jest dom szkieletowy o powierzchni 144 m2 z rekuperacją. Podczas całego sezonu grzewczego 2020/2021 lokatorzy zużyli 5000 kW na ogrzewanie przy zadanej temperaturze 22 stopni Celsjusza. Dzieląc to na 12 miesięcy, otrzymujemy miesięczne zużycie prądu o wartości 416 kW. Przekłada się to na 250 zł w skali roku.

Miesięczne zużycie prądu na ogrzewanie w skali roku

Powyższe dane stanowią doskonałą podstawę do obliczenia zużycia prądu w skali roku oraz odpowiedzi na pytanie, ile kWh zużywa mieszkanie miesięcznie. Załóżmy nawet wyższe zużycie energii niż dom opisany powyżej. Przyjmijmy następujące dane: 100 m2 powierzchni oraz 4000 kW w skali roku na ogrzewanie. Poniżej przedstawiamy miesięczne zużycie prądu w mieszkaniu wyrażone w jednostkach kW podzielonych przez złotówki w skali 12 miesięcy.

  • Mieszkanie 50 m2 – 166 kW/100 zł*
  • Mieszkanie 60 m2 – 200 kW/120 zł*
  • Mieszkanie 70 m2 – 233 kW/140 zł*
  • Mieszkanie 80 m2 – 266 kW/160 zł*
  • Mieszkanie 100 m2 – 333 kW/200 zł*

Na podstawie powyższych informacji można obliczyć średnie miesięczne zużycie prądu w mieszkaniu. Dokładną odpowiedź na pytanie – ile kWh zużywa mieszkanie na ogrzewanie, da nam audyt powykonawczy zapotrzebowania na energię cieplną danego gospodarstwa domowego.

Powyższe wyliczenia są założone dla szczelnych nowych budynków i ich charakter zakłada pewne uśrednienie. Co z kolei wymaga nadmienienia, to fakt, iż przy dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej pojawia się szansa ogrzewania domu całkowicie za darmo. W takiej sytuacji średnie zużycie prądu w mieszkaniu na miesiąc przestaje mieć znaczenie, jako że gospodarstwo domowe korzysta z prądu wygenerowanego przez ekologiczne panele.

Ekologiczny charakter systemów grzewczych działających na prąd zachęca użytkowników do sięgania po kolejne kroki w tym kierunku. Rozwiązania wspierające działania na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego (przydomowe oczyszczalnie ścieków czy wspomniane panele słoneczne) są dzisiaj dostępne nawet dla osób ciasnych budżetach. Zwłaszcza że w ciągu roku, inwestycje te zwracają się naprawdę szybko. Można zatem założyć, że inwestycja w tego typu opcje pozwala całkowicie zminimalizować miesięczne koszty eksploatacji takich instalacji ogrzewania.

*średnia cena (dzień/noc) 1 kW- 60 groszy