Strefa wiedzy

Podczerwień

Zasadą działania folii Dream Heat jest ogrzewanie podczerwienią. Podczerwień ogrzewa powierzchnie bezpośrednio przylegające do folii, a następnie oddają one ciepło do otoczenia. Cały ten proces zmniejsza czas nagrzewania oraz zużycie energii w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem przez co jest o wiele tańszym rozwiązaniem w późniejszej eksploatacji.

Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Z naukowego punktu widzenia podczerwień (promieniowanie podczerwone IR) to inaczej promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 780 nm do 1 nm, które jest emitowane przez każde ciało które ma temperaturę wyższą od zera bezwzględnego. Kiedy ciepłe i gorące przedmioty oddają ciepło przez promieniowanie, wysyłają promienie podczerwone. Innymi słowy, naturalnymi źródłami generowania promieniowania podczerwonego są wszystkie ciała ogrzane, wydzielające ciepło – czyli Słońce, człowiek, wszelkie organizmy żywe oraz wszelkie sprzęty codziennego użytku takie jak chociażby suszarka do włosów czy czajnik elektryczny. Jak się okazuje, ogrzewanie domu podczerwienią jest jak najbardziej bezpieczne – ma pozytywny wpływ zarówno na ludzki organizm, a także na kondycję budynków w których jest stosowane. W pomieszczeniu ogrzanym przez folię na podczerwień odczuwana temperatura jest o około 2-3°C wyższa niż ma to miejsce w rzeczywistości. Osiągamy dzięki temu przyjemny klimat w pomieszczeniu oraz oszczędzamy energię. Ciepło emitowane przez folię Dream Heat jest pochłaniane przez podłogi, ściany i sufit, co pomaga pozbyć się problemów z wilgocią, pleśnią czy grzybami. Stosowanie ogrzewania podczerwienią w pomieszczeniach nie wywołuje ruchu powietrza (jak na przykład ogrzewanie konwekcyjne) i zapobiega dzięki temu wzbijaniu się kurzu, pyłków, bakterii i innych cząstek co jest bardzo ważne dla osób wrażliwych i alergików. Co za tym również idzie, nie wysychają błony śluzowe, które są odpowiedzialne za naturalną ochronę organizmu przed przeziębieniami. Dodatkowo emitowane fale ciepła osuszają ściany, poprawiając ich właściwości izolacyjne (sucha ściana izoluje lepiej niż ściana wilgotna), dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło.

Dwa rodzaje ciepła uzyskane przez zastosowanie folii Dream Heat

Bezpośrednie ciepło emitowane przez folię grzewczą Dream Heat

Pośrednie ciepło oddawane przez ściany, osoby oraz przedmioty

Jaka jest różnica między ogrzewaniem podczerwienią, a innymi znanymi metodami?

Kierując się zasadą krążenia powietrza wiemy, że ciepło unosi się do góry pomieszczenia. Powietrze cieplejsze ma mniejszą gęstość, a powietrze chłodniejsze – większą. Gaz o mniejszej gęstości zawsze idzie ku górze, a gaz o mniejszej w dół. Podczas tradycyjnego ogrzewania, ciepło unosi się ku sufitowi i w ten sposób przestrzeń wyższa jest bardziej nagrzana niż dolna. Przez ten proces odczuwamy dyskomfort, gdyż stopy marzną, a głowa wydaje się być gorąca. Dodatkowo cyrkulacja powietrza powoduje wzbijanie się kurzu, bakterii oraz pyłków. Następnie ogrzane powietrze znajdujące się pod sufitem ulega stopniowemu ochłodzeniu podążając wzdłuż przeciwległej ściany, by przepłynąć na wysokość podłogi jako schłodzone powietrze. Kolejnym krokiem tego procesu jest kierowanie się tej schłodzonej masy powietrza z powrotem w kierunku kaloryfera, aby zostać ogrzane i rozpocząć proces cyrkulacji od początku. Podczas ogrzewania pomieszczeń w tradycyjny sposób tylko mała część zaangażowanej energii dociera do osób przebywających w nim w postaci pożądanego ciepła, co sprawia, że ten sposób ogrzewania jest mało efektywny

Z badań wynika, że osoby które przebywają w pomieszczeniu, w którym ściany są zimne, ale temperatura powietrza wynosi 50°C marzną. Natomiast osoby, przebywające w pomieszczeniu w których ściany są ciepłe, ale temperatura powietrza wynosi zaledwie 10°C pocą się.

W przypadku tradycyjnych grzejników konwekcyjnych podgrzewane zostaje tylko powietrze. Jednak przy zastosowaniu innowacyjnej folii Dream Heat zauważymy, że cała emitowana przez nią energia wchłaniana jest bez strat przez powierzchnię pod którą jest umieszczona i bezpośrednio ją ogrzewając. Przy okazji pośrednio ogrzewa osoby oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu zapewniając pożądany komfort termiczny. Dzięki temu temperatura odczuwana w pomieszczeniu jest o około 2 – 3 O C wyższa niż jest w rzeczywistości, co przyczynia się do oszczędzenia energii. Dodatkowo fale ciepła emitowane przez folię grzewczą Dream Heat osuszają ściany, co prowadzi do poprawienia ich właściwości izolacyjnych (sucha ściana izoluje lepiej niż ściana wilgotna) równocześnie zapobiegając rozwojowi pleśni i grzyba na ścianach.