Jednym z rozwiązań, które prowadzi nas w stronę „ciepłego domu”, jest bez wątpienia folia grzewcza. Posiadają szereg cech, dzięki którym możemy nazwać tę metodę nowoczesną i niezawodną. Technologia jest idealną alternatywą dla osób poszukujących jednocześnie bardzo wydajnego i niewymagającego specjalistycznych umiejętności sposobu na ogrzanie pomieszczeń.

Wedle opinii użytkowników folia grzewcza jest prosta w obsłudze. Nie wymaga też wyboru dodatkowej formy ogrzewania, a przy tym jest określana jako oszczędna i przyjazna dla naszej planety. Podane powyżej zalety stanowią jedynie ułamek wszystkich atutów, które charakteryzują ten właśnie system grzewczy. Poniżej przytoczymy Państwu kolejne, które mamy nadzieję, okażą się pomocne przy planowaniu i wyborze instalacji grzewczej w Waszych idealnych domach.

Główne atuty folii grzewczych

Skupiając się zaletach, należy podkreślić, że folie grzewcze są jedyną tak elastyczną formą ogrzewania. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to produkt, który ma zastosowanie zarówno w nowym budownictwie jak i budynkach istniejących już od wielu lat. Z uwagi na zaawansowaną technologię i zoptymalizowany zakres dostępnych na rynku (w tym i w naszej ofercie!) modeli o różnych mocach, folie grzewcze można z powodzeniem instalować w ścianach, sufitach oraz w podłodze zarówno pod posadzką betonową jak i bezpośrednio pod panelami podłogowymi. Czyli tak naprawdę w każdym możliwym miejscu pod warunkiem, że robimy to wewnątrz budynku.

W nowym budownictwie możemy zaplanować sobie, gdzie taka instalacja będzie dla nas wygodna, uwzględniając oczywiście możliwości technologiczne projektu, który realizujemy. Przy budynkach już istniejących, również trudno byłoby znaleźć inną formę ogrzewania, wymagającą tak niewielkiej ingerencji w wykończenie. Co w innej sytuacji wiąże się oczywiście z bardziej lub mniej gruntownym remontem.

Jednym z przykładów może być wiekowa kamienica, gdzie stropy nie są w stanie wytrzymać większych obciążeń, dlatego wybór formy ogrzewania przy ewentualnym remoncie robi się mocno ograniczony. Idealnie w tej sytuacji sprawdzą się właśnie folie grzewcze, czyli produkt o niewielkiej masie w stosunku do bardzo dużej wydajności oraz sprawności. Skupiamy się tutaj na budynkach, ale wszechstronność tego produktu pozwala nam na instalację w wielu innych miejscach na lądzie, morzu i w powietrzu.

Kolejnym świetnym przykładem jest budownictwo mobilne, gdzie folia grzewcza w opinii użytkowników cieszy się ogromnym powodzeniem z uwagi właśnie na atuty, które Państwu przedstawiamy. Nie sposób nie wspomnieć o wielkim atucie, jakim jest prostota oraz bardzo krótki czas montażu. Jak powszechnie wiadomo, rozwiązania proste są skuteczne i naprawdę nie ma w całej instalacji wielu aspektów, które mogłyby w przyszłości sprawiać jakiekolwiek problemy. Pod warunkiem, że montaż zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowanego instalatora, których Dream Heat ma pod swoimi skrzydłami naprawdę wielu na terenie całej Polski.

W odniesieniu do sprawności i wydajności folii grzewczych nie ma obecnie innego rozwiązania, którego montaż w typowym domu (ok. 150 m2) nie zajmuje więcej niż dwa dni i wszystkie potrzebne komponenty pomieszczą się w bagażniku każdego auta, niekoniecznie w segmencie kombi.

Najważniejsze zalety folii grzewczych:
– niskie koszty eksploatacji wynikające z wyjątkowo wysokiej sprawności folii grzewczej. Przy wdrożonej przez Dream Heat technologii ponad 99% powierzchni folii (m2) oddaje ciepło,
– wyjątkowo wysoka trwałość i wytrzymałość na czynniki zewnętrzne to efekt zastosowania maksymalnej ilości warstw zabezpieczających,
– żywotność – według przeprowadzonych badań folia grzewcza traci na sprawności ok. 4% po upływie 10 lat, co jest nie do zauważenia przez użytkowników,
– aspekt zdrowotny,
– brak widocznych grzejników,
– brak konieczności budowy kominów oraz kotłowni, co szczególnie cieszyć może przy niewielkich, coraz częściej wybieranych projektach,
– łatwość i prostota w obsłudze całego systemu zarówno z poziomu sterownika, jak i z poziomu aplikacji zainstalowanej w smartphonie,
– brak jakichkolwiek kosztów związanych z serwisowaniem instalacji. Przy innych rozwiązaniach jest to koszt min. kilkuset PLN w skali roku, którym w przypadku folii grzewczych nie musimy zaprzątać sobie głowy.

Czy folia grzewcza ma wady?

Jak wszystko w przyrodzie, folia grzewcza wady też posiada. Jednak jest ich stosunkowo niewiele w odniesieniu do innych rozwiązań związanych z ogrzewaniem, co sprawia, że ilość zalet wymienionych w powyższym akapicie zdecydowanie przeważa i świadczy pozytywnie o całej idei i technologii zastosowanej w foliach grzewczych. Działają one zero-jedynkowo, tzn. bardzo szybko są w stanie nagrzać pomieszczenie do żądanej temperatury, które może wychłodzić się równie szybko.

Zależnie od sposobu i miejsca montażu rozwiązania ciepło w pomieszczeniu utrzymywać będzie się w innych okresach. Jakie są jeszcze wady folii grzewczych? Kolejnym często wymienianym minusem jest konieczność przewidzenia układu mebli w pomieszczeniach już na etapie planowania budowy. Folii grzewczych nie instalujemy pod stałą zabudową z uwagi na cyrkulację ciepła, która musi zostać zachowana, aby nie doszło np. do uszkodzenia paneli podłogowych. Dlatego też, nasz system folii grzewczych zakłada częściowe pokrycie powierzchni i już w trakcie instalacji pomijamy miejsca, gdzie przeważnie stała zabudowa występuje.

Podsumowując, system grzewczy oparty na foliach grzewczych ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. W powyższym tekście staraliśmy się wymienić Państwu zarówno plusy, jak i minusy. Cały ten temat został opisany w oparciu o opinie naszych klientów, czyli użytkowników oraz instalatorów, którzy mają do czynienia z systemem folii grzewczych na co dzień. To właśnie ich zdanie ma największy wpływ na nasze działania pod kątem dalszego rozwoju i dążenia do doskonałości. Mamy nadzieję, że podane przez nas informacje pomogą Państwu w podjęciu decyzji przy wyborze formy ogrzewania w Waszych domach.