Trendy na rynku energetycznym pokazują, że duże zainteresowanie wzbudzają rozwiązania przyjazne dla środowiska, energooszczędne i efektywne pod względem eksploatacji. Co więcej, Unia Europejska zakłada, że do 2050 r. wszystkie budynki mają być bezemisyjne. Pomóc osiągnąć ten cel mają m.in. pompy ciepła, ogrzewanie na podczerwień oraz inne systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii, takie jak energia słoneczna i biomasowa. To właśnie są najnowsze technologie ogrzewania domu, które są chętnie stosowane przez właścicieli gospodarstw domowych. Warto zatem pokrótce je omówić.

Wybrane technologie, które pomagają ogrzać dom

Jedną z najefektywniejszych technologii są pompy ciepła, umożliwiające ogrzewanie i chłodzenie domów przy użyciu jednego systemu. W ich przypadku koszty instalacji są stosunkowo wysokie, ale spłacają się w dłuższej perspektywie dzięki niższym rachunkom za energię. Za nowy model należy zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych (maksymalnie ok. 50 000 zł). Urządzenia używane lub o słabszych parametrach kosztują znacznie mniej (ok. 7-8 tys. zł).

Mowa w tym miejscu o powietrznych pompach ciepła. Tego rodzaju najnowsze technologie ogrzewania domu należą do najpowszechniej montowanych. Można ponadto zainwestować w gruntową pompę ciepła, w przypadku której należy uwzględnić wyższe koszty instalacji, na co składa się nie tylko koszt montażu, ale i cena materiałów instalacyjnych, koszt przygotowania miejsca instalacji oraz połączenia z siecią. Na zakup i montaż gruntowej pompy ciepła należy przeznaczyć od 40 do nawet 90 tys. zł.

Natomiast promowane przez nas folie to równie innowacyjna technologia, która wykorzystuje promieniowanie podczerwone do ogrzewania pomieszczeń. Jest to metoda bardziej efektywna energetycznie niż tradycyjne systemy grzewcze. Instalacja systemów na podczerwień jest stosunkowo tania, a koszty eksploatacji są niskie, co sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu gospodarstw domowych.

Nie musimy o tym przekonywać nikogo, kto już skorzystał z produktów i usług Dream Heat. Nasze rozwiązania doskonale sprawdzają się zarówno w mieszkaniach, jak i w domach o znacznie większym metrażu. Klienci chętnie korzystają z prostych programatorów i systemów zarządzania ogrzewaniem, dzięki czemu zawsze i w każdym miejscu mogą kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Folie i maty grzewcze łatwo zamontować zarówno na podłodze, jak i w ścianach czy w suficie.

Metr kwadratowy folii Dream Heat kosztuje od 200 do 250 zł, w zależności od rodzaju produktu. Szczegółową wycenę całej inwestycji można uzyskać u naszych dystrybutorów. Wybierając ofertę Dream Heat masz pewność, że instalacja będzie wykonana przez osoby przeszkolone w tym zakresie i mające wieloletnie doświadczenie. Zachęcamy także do zakupu pojedynczych promienników ciepła na podczerwień, które mogą być zawieszone na ścianie i dodatkowo ogrzewają pokój.

Alternatywne systemy grzewcze

Dobrze jest też rozważyć inne systemy grzewcze. Panele słoneczne montowane na dachach pozwalają uzyskiwać energię elektryczną, która może być wykorzystywana do podgrzewania wody oraz ogrzewania pomieszczeń. Koszty inwestycji w panele są jednak dość wysokie, ale w kolejnych miesiącach można liczyć na niskie koszty eksploatacji, a fotowoltaikę łatwo łączyć z innymi technologiami, w tym z matami grzewczymi.

Ekologiczne są również kotły na biomasę, wykorzystujące materiał organiczny do produkcji ciepła. Wspomniane systemy są stosunkowo tanie w instalacji i eksploatacji, o ile mądrze zarządza się zasobami. Niemniej wybór odpowiedniego źródła biomasowego jest kluczowy, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.

Ostatecznie wybór technologii ogrzewania domu zależy od indywidualnych preferencji, dostępności technologii, a przede wszystkim… od wielkości budżetu. Połączenie technologii pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną, koszty i oddziaływanie na środowisko. Należy zatem rozważyć wszystkie dostępne opcje i dokonać świadomego wyboru, który będzie korzystny zarówno dla użytkownika, jak i dla planety.