Podczerwień

Zasadą działania folii Dream Heat jest ogrzewanie podczerwienią. Podczerwień ogrzewa powierzchnie bezpośrednio przylegające do folii, a następnie oddają one ciepło do otoczenia. Cały ten proces zmniejsza czas nagrzewania oraz zużycie energii w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem przez co jest o wiele tańszym rozwiązaniem w późniejszej eksploatacji.

To jak z tym bezpieczeństwem?
Z naukowego punktu widzenia podczerwień (promieniowanie podczerwone IR) to inaczej promieniowanie elektromagnetyczne
o długości fal od 780 nm do 1 nm, które jest emitowane przez każde ciało które ma temperaturę wyższą od zera bezwzględnego.

Kiedy ciepłe i gorące przedmioty oddają ciepło przez promieniowanie, wysyłają promienie podczerwone. Innymi słowy, naturalnymi źródłami generowania promieniowania podczerwonego są wszystkie ciała ogrzane, wydzielające ciepło – czyli Słońce, człowiek, wszelkie organizmy żywe oraz wszelkie sprzęty codziennego użytku takie jak chociażby suszarka do włosów czy czajnik elektryczny.

Jak się okazuje, ogrzewanie domu podczerwienią jest jak najbardziej bezpieczne – ma pozytywny wpływ zarówno na ludzki organizm, a także na kondycję budynków w których jest stosowane. W pomieszczeniu ogrzanym przez folię na podczerwień odczuwana temperatura jest o około 2-3°C wyższa niż ma to miejsce w rzeczywistości. Osiągamy dzięki temu przyjemny klimat w pomieszczeniu oraz oszczędzamy energię. Ciepło emitowane przez folię Dream Heat jest pochłaniane przez podłogi, ściany i sufit, co pomaga pozbyć się problemów z wilgocią, pleśnią czy grzybami. Stosowanie ogrzewania podczerwienią w pomieszczeniach nie wywołuje ruchu powietrza (jak na przykład ogrzewanie konwekcyjne) i zapobiega dzięki temu wzbijaniu się kurzu, pyłków, bakterii i innych cząstek co jest bardzo ważne dla osób wrażliwych i alergików. Co za tym również idzie, nie wysychają błony śluzowe, które są odpowiedzialne za naturalną ochronę organizmu przed przeziębieniami.
Dodatkowo emitowane fale ciepła osuszają ściany, poprawiając ich właściwości izolacyjne (sucha ściana izoluje lepiej niż ściana wilgotna), dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło.